Bez realitky nebo s realitkou?

Každý, kdo plánuje prodej nemovitosti si přeje, aby proběhl celý proces bez komplikací a dostali jste za nemovitost maximální možnou částku. Vyplatí se vyzkoušet si prodej na vlastní pěst, nebo se neobejdete bez profesionálního makléře? 

Opravdu víte, co vše prodej nemovitosti obnáší?

Mnoho lidí má pocit, že pro prodej bytu, domu nebo třeba pozemku realitního makléře nepotřebuje a že vše zvládnou sami. Rozhodně bych si nedovolil tvrdit, že se bez realitky neobejdete. Je ale dobré hned na začátku vědět, co vše vás čeká. Prodej totiž vyžaduje:

  • Znalosti z oboru. Pokud vás nebaví zjišťování nejrůznějších předpisů a požadavků, raději ani nezačínejte. 
  • Desítky až stovky hodin času strávených přípravou inzerátu, prohlídkami, tvorbou smluv a dalším papírováním. 
  • Každodenní komunikaci s lidmi, se kterými se vám třeba nebude chtít mluvit. Co si budeme povídat, ne každý potenciální zájemce je milý a vstřícný. 
  • Kontakty na spolehlivé právníky, někoho, kdo zajistí úschovu peněz, ale i ostatní profesionály, kteří zajistí, že nenastane žádná komplikace. 

Připravte se na to, že prodej nemovitosti není otázka pár dní. V nejlepším případě zabere celý proces týdny, v tom horším se ale může táhnout třeba i rok. Hned na začátku si tedy dobře promyslete, jestli jste ochotní strávit takovou dobu řešením nejrůznějších úkonů. 

Co když nastane komplikace?

Možná si říkáte, že do toho půjdete, obětujete trochu času a zajistíte prodej sami. Vytvoříte poutavý inzerát, postaráte se o prohlídky a zajistíte i smlouvy. Povede se vám najít kupce a vše je tedy na dobré cestě, jenže se vyskytne problém.  Může to být věcné břemeno, špatná výměra pozemku nebo chybně zakreslená stavba. Pokud šlo doteď všechno hladce, připravte se na opravdu nepříjemné a zdlouhavé řešení, při kterém si možná postesknete, že by se vám nakonec přece jen vyplatil realitní makléř. 

Realitní makléř se postará o vše za vás

Pokud si v nějakém ze zmíněných bodů nevěříte, doporučuji využít služeb realitního makléře. Ten sice stojí peníze, ale bere na sebe veškerou odpovědnost a udělá všechno proto, aby nemovitost prodal co nejdříve a za co nejvíce peněz. Dopředu jej totiž žene obrovská motivace a pokud se mu nepodaří nemovitost prodat, nemusíte mu platit ani korunu. 

Jak poznat toho pravého?

Mnoho lidí si myslí, že může realitního makléře dělat úplně každý, což je v podstatě pravda. Ti špatní se ale na realitním trhu moc dlouho neudrží a většinou stihnou kvalitním makléřům udělat jen ostudu. Dejte si proto dostatek času na výběr kvalitního realiťáka. Zaměřte se na jeho recenze, podívejte se, kolik toho má za sebou a co o něm říkají ostatní. Nebojte se zvednout telefon a zeptat se na vše, co vás zajímá nebo si domluvte schůzku. Pokud totiž vyberete dobře, bude prodej nemovitosti naprostá brnkačka, na jehož konci možná dostanete ještě víc peněz, než kolik jste očekávali.