Daň z nabytí nemovitosti

Daň z nabytí nemovitosti byla zrušena – na co se připravit při prodeji v roce 2021?

Rok 2020 budeme mít asi všichni navždy nesmazatelně spojený s pandemií koronaviru. I ten s sebou ale přinesl alespoň jednu pozitivní věc – konečně se zrušila daň z nabytí nemovitosti. Jaké změny s sebou změna přinesla?

Je opakování matka moudrosti?

Daň z nabytí nemovitosti otravovala lidem život od roku 2014, kdy nahradila daň z převodu nemovitosti. Její výše byla 4 % z kupní ceny a platila se při každém prodeji. Snadno se tedy mohlo stát, že za jeden dům odvedli různí kupující státu částky v hodnotě statisíců korun. Mnoho lidí poukazovalo na nesmyslnost tohoto nařízení. Do státní pokladny ale díky němu ročně přibylo přes 13 miliard, takže se k úpravě nikdo moc neměl. K prozření Ministerstva financí došlo ale až v roce 2020 kvůli pandemii a daň z nabytí nemovitosti zrušilo. 

Se změnou došlo ale i k prodloužení časového testu

Prodej nemovitosti je považovaný za příjem a to znamená další placení, tentokrát pro prodejce. Zrušením daně z nabytí došlo k prodloužení doby, po kterou musíte nemovitost vlastnit, abyste byli osvobození od daně z příjmu. Z původních 5 let se časový test zvýšil na 10 let. I zde ale existují výjimky, a tak se platba dotkne hlavně těch, kteří v nemovitosti nebydlí a měli ji spíše jako investici. 

Z čeho se počítá daň z příjmu?

Jak už název napovídá, vypočítává se ze zisku. Představte si, že jste například před 4 lety koupili výhodně dům za 3 miliony a nebydleli jste v něm. Nyní se vám naskytla jedinečná možnost prodat jej za 5 milionů. V takovém případě zaplatíte 15 % ze 2 milionů, které jste prodejem vydělali. 

Kdy platit nemusíte?

Pokud prodáváte vlastní dům nebo byt, ve kterém jste bydleli alespoň poslední 2 roky, změna se vás nedotkne. Od daně z příjmu jste osvobozeni také v případě, že využijete prodej pro uspokojení vlastní bytové potřeby. Jinak řečeno – vydělané peníze z prodeje použijete do 1 roku na nákup jiného bydlení nebo pozemku, na kterém zahájíte výstavbu. Třetí výjimkou je i prodej po dědickém řízení. Daň platit nemusíte, pokud jste ve vztahu k zemřelému v přímé dědické linii a on nemovitost vlastnil po dobu časového testu. 

Rád vám podám pomocnou ruku

Česká nařízení jsou mnohdy pro obyčejného smrtelníka extrémně komplikovaná. Pokud potřebujete pomoci nebo poradit, nebojte se na mě obrátit. Rád vám poradím a objasním věci, které vám nejsou jasné.