Jak mohou barvy ovlivnit prodej nemovitosti?

Plánujete prodat byt nebo dům a chcete do něj přivést trochu života prostřednictvím zářivých barev? Buďte opatrní a nepodceňte přípravu. Nesprávný výběr odstínů vám totiž může způsobit vrásky na čele a snížit cenu nemovitosti. Jaké barvy vybrat a jakým se naopak rozhodně vyhnout?

Každá barva má svou symboliku

Na začátku je dobré si říct, že se vše odvíjí od konkrétní nemovitosti. Jinak bude vypadat moderní domek na předměstí Prahy a jiné barvy budete volit do starší zástavby. Co ale platí vždy je, že všeho moc škodí a nic se nemá přehánět. Existuje celá řada studií, které se zabývají symbolikou barev v interiéru a jejich vhodností použití v jednotlivých místnostech. Jaký význam mají ty základní a kam se hodí? 

Červená je barva lásky a vášně

Červená je odvážná a jedna z nejvýraznějších barev. Na mnoho lidí ale působí agresivně a pobyt v červené místnosti se pro ně po chvilce stává vyčerpávající. Lidé často volí červené odstíny do kuchyně – barva totiž prý podporuje chuť k jídlu. Rozhodně se nedoporučuje umístit červenou do odpočinkových místností jako je ložnice nebo obývací pokoj. Povzbuzuje totiž smysly a nutí nás k aktivitě, takže může vést snadno k problémům s usínáním. 

Oranžová zvyšuje nadšení a působí pozitivně

Oranžová není tak agresivní jako červená, přesto dokáže udržovat naši pozornost. I tato barva podle studií podporuje chuť k jídlu a objevuje se v mnoha českých i slovenských domácnostech. Podle symboliky přináší radost a teplo a evokuje cestování. Lidé ji volí do celé řady místností, třeba i do dětských pokojů, pracoven i obýváků. 

Žlutá je barvou slunce a energie

Žlutá je spojena s radostí, štěstím, optimismem a doplňuje životní energii. Stimuluje kreativitu a oživuje mysl. Hodí se v podstatě do všech místností a je vhodná i do malých pokojů, které prosvětlí a dodá jim na útulnosti. Bojuje proti únavě, dodává energii, a zároveň nás uklidňuje a přináší pozitivní myšlení.

Modrá působí uklidňujícím dojmem

Modrá barva zahání nepohodu, stres a nespavost. Snižuje krevní tlak, reguluje srdeční frekvenci, uklidňuje bolest a uvolňuje napětí. Skvěle se hodí do ložnice a spoustu parády udělá například i v koupelně. Hodí se k bílé nebo šedé a správnou kombinací s její pomocí můžete vykouzlit opravdu okouzlující interiér. 

Zelená vybízí k odpočinku a relaxu

I zelená barva působí stejně jako modrá uklidňujícím dojmem. Mnoho lidí při malování nebo nakupování bytových doplňků sáhne právě po ní. Hodí se do naprosté většiny pokojů, vyhnout byste se jí měli snad jen v kuchyni. Příliš zelené totiž může způsobit, že nám nebude jídlo nebo maso připadat čerstvé.

Při prodeji se chcete zavděčit většině

Cílem při prodeji nemovitosti je oslovit co největší skupinu lidí, dostat se jí do povědomí a zaujmout ji. Ne vždy se proto vyplatí vsadit na křiklavé barvy a výrazné designové prvky. Obecně platí, že světlé barvy dodají interiéru lehkost a zvětšují prostor. Jsou proto vhodné použít do menších a tmavších místností. Celkově panuje názor, že méně je někdy více. 

V exteriéru vsaďte na jednoduchost

Podle průzkumů na lidi lépe působí neutrální barvy. Na ceně si tedy polepší domy v dvoubarevném provedení a jemných odstínech. Funguje například světle šedá a béžová. Tato kombinace působí neutrálním a čistým dojmem, zároveň ale není sterilní a neosobní. Celkově tedy odborníci doporučují jít méně výraznou cestou, volit jemné odstíny a snažit se zavděčit co největšímu množství lidí napříč pohlavím i věkem. Abyste dosáhli toho nejlepšího efektu, záleží i na sladění oken a dveří s fasádou. 

Bílá je nadčasová a nemůžete s ní nic zkazit

Vkus je velmi individuální. To, že si někdo libuje v moderním designu a výrazných barvách nemusí být při prodeji nemovitosti ku prospěchu. Ve většině interiérů proto převažuje bílá barva. To nám pak dává široké možnosti, co se doplňků týče. Hodí se totiž naprosto ke všemu a skvěle vypadá v jakémkoliv interiéru. Menší místnosti opticky zvětší a prosvětlí, hodí se ke dřevu a skvěle ji sladíte s jakoukoliv jinou barvou. 

Nevíte si rady? Nechte si poradit

Prodej nemovitosti je jedno z nejdůležitějších rozhodnutí v životě. Není proto radno podcenit jakoukoliv maličkost, která může mít výrazný vliv na výslednou cenu bytu nebo domu. Profesionální realitní makléř vám pomůže nejen se samotným prodejem. Nabídne vám i služby ostatních profesionálů, se kterými se zaměří třeba i na home staging a význam jednotlivých barev. Pokud tedy plánujete prodat nemovitost v Olomouckém kraji, rozhodně se na mě obraťte, moc rád vám se vším pomohu.