Jak odhadnout cenu nemovitosti?

Možná patříte k lidem, kteří vlastní byt, dům, pozemek, chatu nebo jinou nemovitost, kterou byste rádi nabídli k prodeji. Jak ale určit cenu, za kterou ji budou potenciální zájemci chtít ještě koupit a zároveň na tom neproděláte kalhoty?

Není cena jako cena

Hodnota nemovitostí se vyvíjí v čase. Posledních pár let jste si mohli všimnout poměrně výrazného nárůstu cen. Poptávka totiž stále převyšuje nabídku a ještě nějakou dobu to tak pravděpodobně bude. Každá nemovitost má navíc několik cen podle toho, z jakého úhlu na ni nahlížíte. 

  • Kupní cena – výsledná hodnota, za kterou prodáte vaši nemovitost. 
  • Tržní cena – objevuje se také jako cena obvyklá. Je to částka, za kterou se na realitním trhu objevují podobné nemovitosti v dané lokalitě. 
  • Cena zjištěná – určuje ji Ministerstvo financí, které každý rok vydává tzv. oceňovací předpis. Neukládá vám žádné povinnosti se jím řídit, slouží jen ke zjištění daňové spravedlnosti. 
  • Cena zadlužitelná – používá se pro určení ceny hypotéky.

Pouštět se do odhadu svépomocí se často nevyplatí

Když víme, co která cena znamená, je na čase přistoupit k samotnému odhadu. Někteří lidé mají pocit, že to není žádná věda. Stačí přece projít pár inzerátů z okolí, použít online kalkulačku, nebo střelit cenu jen tak od boku. Ani jeden z těchto postupů vám rozhodně nedoporučuji. Proč? Může se totiž snadno stát, že nastavíte cenu moc nízko – nemovitost prodáte sice rychle, reálně jste mohli ale získat daleko víc peněz. Druhá možnost je, že stanovíte příliš vysokou cenu. Čím déle bude váš inzerát ležet na některém z realitních serverů, tím víc si lidé budou myslet, že má vaše nemovitost nějakou vadu.

Svěřte odhad nemovitosti do rukou odborníka

V prostředí realitního trhu platí (stejně jako u mnoha dalších profesí), že by se mu měl věnovat odborník s praxí. O tom, proč má smysl prodávat s realitním makléřem, jsem se rozepsal v minulém článku. Ten správný vám kromě hladkého průběhu prodeje zajistí také odhad ceny nemovitosti. Proč se spolehnout právě na makléře? Realitní trh zná jako své boty. Moc dobře ví, co udělat, abyste za vaši nemovitost dostali co nejvíce peněz. A co víc – řada realiťáků nabízí tuto službu ZDARMA. Ani já nejsem výjimka. Pokud tedy máte byt, dům nebo třeba pozemek v Olomouckém kraji a chcete znát jeho cenu, určitě se na mě obraťte. Stačí vyplnit jednoduchý formulář. Co nejdříve vám na e-mail pošlu vypracovaný odhad zcela ZDARMA a rád pro vás zajistím i případný prodej.