Jak rozdělit stavební pozemek na více částí?

Vlastníky vedou k rozdělení pozemků nejrůznější důvody. Možná jej chcete rozselektovat a prodat po částech, možná máte děti, kterým chcete jednotlivé parcely věnovat, nebo máte jinou motivaci. Zjistěte, co vás při rozdělování všechno čeká a jak při něm postupovat. 

Bez souhlasu stavebního úřadu to nepůjde

Jako majitel pozemku máte možná pocit, že si na něm můžete dělat v podstatě cokoliv. Opak je ale pravdou. Při dělení pozemku je podle stavebního zákona nutné požádat příslušný stavební úřad o vydání územního rozhodnutí o jeho dělení. Před podáním žádosti si proto ověřte, zda jste do ní zahrnuli vše potřebné. 

Z čeho se žádost skládá?

Žádost může stavebnímu úřadu předložit pouze majitel pozemku. Pokud jej vlastní více lidí, je třeba mít souhlas všech. Nejprve si zajistěte výřez z pozemkové mapy. Získáte ji jednoduše online přímo na katastru nemovitostí. Do něj zaznačte vámi navrhovanou úpravu dělení. Myslete na to, že musí být každý z nově vytvořených pozemků přístupný z veřejného prostranství a tyto přístupy musí být také zaznačeny. Návrh pak zaneste na příslušný stavební úřad a požádejte o předběžný souhlas. V případě, že se jedná o větší dělení, si zajistěte souhlas také od obecního úřadu – budete jej potřebovat. 

Odsouhlaseno? Je na čase objednat geodeta

Pokud stavební úřad vaši předběžnou žádost schválil, je třeba vytvořit geometrický plán. S tím vám pomůže profesionální geodet, který na místě vše pečlivě zaznačí a vytyčí hranice nových pozemků. Jakmile bude hotovo, přichází další schvalovací část, kdy geometrický plán zkontrolují na katastrálním úřadu. Po odsouhlasení jej nechte ještě oficiálně potvrdit na obecním úřadě. 

Pomalu se blížíte do cíle

I když už to vypadá, že jste splnili všechny potřebné podmínky, je třeba zajistit si ještě finální souhlas stavebního úřadu. Jeho vyřízení trvá do 30 dní. Pokud jste ale udělali vše v předchozích krocích správně, je to už jen formalita. Po vydání oficiálního souhlasu je pozemek rozdělený a můžete tedy s jednotlivými částmi nakládat podle uvážení. 

Nevěříte si? Rád vám podám pomocnou ruku

Rozdělení pozemku obvykle zabere nejméně 3 měsíce. Lítání po úřadech a zajištění všech potřebných věcí rozhodně není pro každého. V případě zájmu vám se vším rád pomohu a zajistím vám i případný následný prodej, na kterém rozhodně vyděláte. Při chytrém rozdělení totiž u menších pozemků utržíte za m² daleko více, než kolik byste dostali za velký pozemek. Máte zájem o spolupráci? Stačí mě kontaktovat.