Jak zjistit tržní hodnotu nemovitosti?

Každý, kdo prodává nemovitost, ji chce prodat rychle a za co nejvíce peněz. Jak ale určit tu správnou cenu? Když váš dům, byt nebo pozemek nabídnete levně, bude sice hned pryč, vy na tom ale proděláte. Když bude naopak moc drahý, může ležet na inzertních serverech i dlouhé měsíce. Sepsal jsem pro vás několik tipů, které by vám při určování tržní hodnoty mohly pomoci. 

Nespoléhejte na podobné inzeráty

Mnoho prodávajících projde inzertní servery a stanoví cenu podle ostatních nabídek. To rozhodně nedoporučuji. To, že se nemovitost nabízí za určitou částku totiž neznamená, že se za ni i prodá. Ostatní nabídky vám mohou pomoci, rozhodně ale nespoléhejte jen na ně. Při stanovování ceny totiž rozhoduje kromě dispozic mnoho dalších proměnných, které tu nebudete moci zohlednit. Pokud například prodáváte byt, bude se cena měnit v závislosti na lokalitě, počtu jednotek v domě nebo patře, kde se byt nachází. Dražší budou nabídky s balkonem nebo terasou, možností parkování, sklepním nebo jiným skladovacím prostorem a svou roli sehraje i výtah. 

Projděte si cenové mapy

Cenová mapa je online nástroj, ve kterém najdete informace o cenách nemovitostí napříč Českou republikou. Výhodou je, že mapa vychází z reálných prodejních cen evidovaných katastrálními úřady. Uvidíte tu tedy, za kolik se konkrétní nemovitosti skutečně prodaly. Aplikace obsahuje údaje o cca 1,3 milionech nemovitostí a eviduje více než 130 000 prodejních cen. Výhodou je, že si můžete zobrazit podobné nemovitosti podle lokality. Cena bude tedy přesnější, než kdybyste spoléhali jen na inertní servery. I tady je to ale jen orientační nástroj, díky kterému si uděláte hrubou představu. Stejně jako podobné nabídky na inzertních serverech ale nezohledňuje některé důležité parametry, o kterých jsem psal výše. 

Nechte si vypracovat odhad od zkušeného makléře

Nejefektivnějším řešením je tedy kombinace 2 zmíněných nástrojů s profesionálním odhadem přímo od makléře, který pracuje v dané lokalitě. Ten vám dokáže připravit cenový odhad založený na zkušenostech a znalostech realitního trhu. A pokud vlastníte nemovitost v Olomouckém kraji, moc rád vám nabídnu své služby a připravím vám odhad ceny nemovitosti zdarma. Stačí vyplnit jednoduchý formulář na mém webu a já se postarám o vše ostatní. Odhad vám přijde co nejdříve na e-mail a v případě zájmu pro vás moc rád zajistím i případný prodej. Mám za sebou více než 225 úspěšných prodejů a okolo 300 spokojených klientů. Využijte mých služeb i vy a prodejte svou nemovitost co nejvýhodněji.