Jaké dokumenty budete potřebovat při prodeji nemovitosti?

Připravit nabízenou nemovitost k prodeji je důležité, není to ale jedinou povinností, která se k prodeji váže. Aby vše proběhlo podle představ, budete totiž potřebovat i řadu dokumentů. Co vše bude kupujícího zajímat?

Čím více podkladů máte, tím vyšší důvěru vzbudíte

Ne nadarmo se říká, že štěstí přeje připraveným. A u prodeje nemovitosti to platí dvojnásob. Nejlepší je tedy všechny potřebné dokumenty zajistit ještě před zveřejněním nabídky na inzertních serverech a prvními prohlídkami. Stejně je totiž budete dříve či později potřebovat. Jejich vyřízení často může trvat delší dobu a celý proces prodeje by se tak zbytečně pozastavil. Každý dokument navíc vzbuzuje v kupujících větší důvěru a usnadní komunikaci s makléři, právníky i bankou. 

Na co nezapomenout, když máte byt nebo dům v osobním vlastnictví?

Vaše první kroky by měly vést na katastr nemovitostí. Tam získáte nabývací titul i list vlastnictví. Pod pojmem nabývací titul si můžete představit kupní smlouvu, výsledek dědického řízení nebo darovací smlouvu – je to zkrátka dokument, který dokládá, jakým způsobem jste k dané nemovitosti vlastně přišli. Druhým důležitým dokumentem je pak list vlastnictví, který obsahuje údaje o tom, že danou nemovitost opravdu vlastníte vy. Pokud ji máte ve společném vlastnictví s někým dalším (nejčastěji partner), opatřete si také jeho písemný souhlas s prodejem. Dále bude kupujícího zajímat vyúčtování za provoz dané nemovitosti za posledních pár let, průkaz o energetické náročnosti budovy a také doklady o revizích spotřebičů. A pokud prodáváte dům, máte povinnost přiložit navíc i projektovou dokumentaci. 

Co připravit, když prodáváte družstevní byt?

V případě prodeje družstevního bytu budete kromě listu vlastnictví a nabývacího titulu potřebovat také nájemní smlouvu a evidenční list s přehledem záloh a rozúčtováním nákladů na služby spojené s užíváním bytu. Dále si připravte vyúčtování služeb za uplynulých pár let a požádejte družstvo o vystavení potvrzení o bezdlužnosti, výši zůstatku anuity nebo úplném splacení, a také prohlášení, že proti vám není vedeno žádné řízení, které by mělo vést k vašemu vyloučení z družstva. Hodit se budou i stanovy družstva, informace o jeho hospodaření a také přehled o proběhlých nebo plánovaných opravách. 

Jaké další dokumenty by se mohly hodit?

Některé dokumenty nejsou povinné, výrazně vám ale usnadní prodej. U makléře si můžete nechat vytvořit odhad tržní ceny nemovitosti. Díky ní dokážete lépe určit, za kolik vaši nemovitost nabídnout, abyste neprodělali, ale zároveň cenu nepřestřelili a nabídka se neválela na inzertních serverech netknutá zbytečně dlouho. A když už budete na katastru pořizovat list vlastnictví a nabývací titul, nechte si také vytisknout aktuální výpis z katastru nemovitostí a snímek z katastrální mapy. 

Máte strach, abyste na něco nezapomněli? Rád vám pomohu

Prodej nemovitosti možná vypadá jako snadná záležitost, ve skutečnosti s ním ale souvisí spousta povinností, které by vás možná ani nenapadly. Pokud se nechcete ztratit ve všech nařízeních a povinnostech, klidně se na mě obraťte. Rád za vás vyřídím vše potřebné, postarám se o rychlý prodej a hladký průběh celého procesu. Máte zájem? Tak se mi ozvěte