Jaký vliv budou mít stále rostoucí hypoteční sazby na zájem o hypotéky?

Loňský rok byl co se hypoték týče naprosto rekordní. Banky totiž poskytly úvěry za více než 400 miliard korun. Bude to tak ale i letos? 

Úrokové sazby rostou raketovým tempem

Předchozí roky byly k žadatelům o hypotéky více než vstřícné. Loni ale začala průměrná úroková sazba hypoték opět růst a v prosinci se vyhoupla na 2,99 %. Tím ale její růst neskončil. Po dvojím navýšení úrokových sazeb České národní banky se v současné době nabídky hypotečních sazeb pohybují nad 4 %. 

Hypotéky v roce 2021 lámaly rekordy

V loňském roce banky půjčily lidem na pořízení nemovitosti přes 427 miliard. Celkem bylo sjednáno přes 135 000 úvěrů, což v meziročním srovnání znamená nárůst o téměř 50 %. I přes stále rostoucí ceny nemovitostí je tedy zájem o vlastní bydlení enormní. Pokud navíc vezmeme v potaz i téměř 67 000 úvěrů, které poskytly stavební spořitelny, dosahovala celková částka půjček na bydlení téměř 540 miliard. 

A jak to bude dál?

Podle expertů můžeme vzhledem k výraznému růstu úrokových sazeb letos očekávat snížený zájem o hypotéky. Stejně tomu bude s největší pravděpodobností i u refinancování úvěrů. Odborníci očekávají zhruba třetinový až poloviční pokles. Předchozí dva roky nás ale naučily, že předpovědi se z mnoha různých důvodů nemusí vždy naplnit. Současná inflace, přebytek pracovních míst, koronavirus a další faktory teprve ukážou, jaký letošní rok bude. 

Uvažujete o vlastním bydlení? Na nic nečekejte!

Pokud jste plánovali pořízení nemovitosti a zvyšující sazby vám dvakrát nehrají do karet, počítejte s tím, že bude ještě hůř. A zvyšovat se budou pravděpodobně nejen ceny úvěrů, ale i nemovitosti. Pokud tedy chcete bydlet, nemá smysl toto rozhodnutí odkládat. A pokud se poohlížíte po bytu, domu nebo třeba pozemku v Olomouckém kraji, určitě se na mě obraťte. Pomohu vám najít nabídku přesně podle vašich představ, postarám se o celý proces a zajistím i papírování.