Makléř po mě chce podepsat exkluzivní smlouvu – co to je a proč ji mám podepsat?

Pokud se rozhodnete prodat nemovitost prostřednictvím realitní kanceláře nebo využijete služeb makléře, setkáte se velmi pravděpodobně s pojmem exkluzivní zastupování. To znamená, že po podpisu smlouvy získá makléř jako jediný právo zastupovat vás při prodeji. Možná vám připadá, že to pro vás nebude příliš výhodné. Pojďme se podívat, jak je to doopravdy. 

K čemu vás podpis exkluzivní smlouvy zavazuje?

Exkluzivní smlouva znamená, že dáváte souhlas k tomu, aby vás při prodeji nemovitosti zastupoval jen jeden konkrétní makléř. Jejím podpisem stvrzujete, že ji nemůže nabízet nikdo jiný a ani vy sami. Důležité je ověřit si, že ji podepisujete na dobu určitou – díky tomu si zajistíte, že se bude daný makléř opravdu snažit a udělá pro najití toho pravého kupce maximum. Nejčastěji se doba pohybuje okolo 3–6 měsíců. 

Víc makléřu nemusí znamenat větší pravděpodobnost prodeje

Možná vám připadá, že vám exkluzivní smlouva příliš výhod nepřinese a bylo by lepší, abyste ji nepodepsali. Víc makléřů nebo realitních kanceláří přece dostane vaši nabídku mezi víc lidí, a tak se vám nabídky jen pohrnou. Ve skutečnosti to tak ale často není. Pro makléře znamená exkluzivní smlouva jistotu, že na něj spoléháte. A pokud ji podepíšete, investuje do prodeje daleko víc vlastní energie i prostředků. Když smlouvu mít nebude, nebude mít pravděpodobně ani motivaci, aby se příliš snažil. Navíc se může velmi snadno stát, že se vaše nemovitost objeví na některém z inzertních serverů od různých makléřů hned několikrát. Inzeráty se ale mohou lišit nejen v informacích, ale také v ceně – a to nepůsobí moc profesionálně. 

Co tedy podpisem exkluzivní smlouvy získáte?

V prvé řadě vám exkluzivní smlouva zajistí makléřovu 100% pozornost a motivaci. Pokud ví, že je jediným, kdo nemovitost prodává, udělá vše proto, aby vám zajistil prodej rychle a za hodně peněz. Prodeji se bude plně věnovat a nebude se bát investovat do propagace nejen úsilí, ale i spoustu peněz. Zajistí vám inzerát, který díky kvalitním fotkám nebo videu zaujme potenciální zájemce na první pohled. Nebude se bát sáhnout po placené propagaci na sociálních sítích a pro pomoc se obrátí klidně i na další odborníky. S expertem na home staging vyladí interiér, zajistí řemeslníky pro drobné opravy, obstará poutavé vizualizace nebo záběry z dronu a nezapomene ani na marketing. 

Kvalitní makléři pro vás bez smlouvy pracovat nebudou

Celý prodej nemovitostí je postaven hlavně na důvěře. Ti nejlepší makléři chtějí podat ten nejlepší výkon. Jen tak si totiž vybudují dobré jméno a spokojení zákazníci je budou ochotni doporučit dál. Bez exkluzivní smlouvy proto pracují převážně začínající nováčci, kteří potřebují zakázky. To sice nutně neznamená, že nejsou dobří, pokud ale hledáte zkušenosti, nebude to pro vás to pravé ořechové. S exkluzivní smlouvou navíc makléř získá daleko lepší pozici i ve vztahu s kupujícím. Pokud totiž ví, že je jediný, kdo nemovitost nabízí, může vám vyjednat daleko lepší cenu. A to za podpis přece stojí, nemyslíte?