Proč stále rostou ceny nemovitostí a jak to bude dál?

Z novin, televize i internetu na nás poslední dobou vykukují zprávy o zdražování v mnoha oblastech. Inflace útočí na pětiprocentní hranici, zvyšují se ceny hypoték a jinak tomu není ani u nemovitostí. Pojďte se mnou prozkoumat, proč tomu tak je a jaké prognózy předpovídají realitní experti na příští rok. 

To si přece normální člověk nemůže dovolit

Makleřině se věnuji od roku 2017. Za tu dobu šly ceny nemovitostí rapidně nahoru. Mnoho lidí mi pod zveřejněné nabídky na sociálních sítích píše, jestli jsem se s cenou nezbláznil a že si za takové peníze byt nebo dům v životě nikdo nekoupí. Opak je ale pravdou a nemovitosti majitelům mizí pod rukama. Ceny si makléři necucají z prstu. Jedním z důvodů jejich růstu je stále se zvyšující poptávka po vlastním bydlení a s tím související úbytek domů a bytů. Nejrychleji letos rostly ceny novostaveb v širším okruhu města. 

Zdražuje i nájemní bydlení 

Ceny vyhání nahoru nejen rezidenční poptávka. Čím dál více lidí během korona krize shánělo rekreační objekt a dalším z důvodů mohou být i nákladnější rekonstrukce. Jak jsem totiž uvedl hned na začátku článku, růst cen nepostihl jen nemovitosti. Týká se i stavebního materiálu nebo energií. A to je právě i důvod, proč se zvyšuje i cena nájmů. 

Růst nabral za poslední 3 měsíce pořádně na obrátkách

Tempo růstu cen se u rodinných domů za poslední čtvrtletí zvýšilo z 15 na 22 procent, u bytů z 16 na 23 procent. Při nákupu bytu v hlavním městě zaplatíte za metr čtvereční průměrně 113 000 Kč. V Olomouckém kraji, kde působím, se průměrné ceny za metr čtvereční pohybují u bytů okolo 54 000 Kč. Pro majitele nemovitostí to tedy znamená nejlepší dobu k prodeji za posledních 20 let. Pro kupující už to tak růžové není. Ceny bytů totiž stoupají napříč republikou i v těch méně atraktivních regionech a v příštím roce to nebude o moc lepší. 

Co čekat v roce 2022?

Kvůli vysoké inflaci zvýšila Česká národní banka také základní úrokovou sazbu, která ovlivňuje i hypoteční úvěry. Experti odhadují, že v příštím roce budou sazby na 5 % nebo i výše. Lidé nad 36 let budou muset mít navíc naspořeno 20 % z celkové ceny nemovitosti. To znamená, že na hypotéky dosáhne méně žadatelů a vlastní bydlení bude pro čím dál víc lidí nedostupné. Nezbyde jim tedy nic jiného, než se spokojit s bydlením v nájmu. 

Není čas ztrácet čas

Uvažujete o vlastním bydlení a přemýšlíte, jestli nebude lepší počkat, až se situace zlepší? Rozhodně nečekejte! V příštím roce se totiž pokles cen s největší pravděpodobností konat nebude a vyšší zálohy za energie se podepíšou i na zdražení nájemního bydlení. Pokud tedy máte možnost, najděte si dobrého realitního makléře, který vám pomůže najít bydlení přesně podle vašich představ za nejlepší možnou cenu. A pokud hledáte v Olomouckém kraji, ozvěte se. Moc rád vám s hledáním pomohu.