Jaké dokumenty jsou potřeba při prodeji nemovitosti?

Prodej nemovitosti může být pro mnoho lidí záhadou obalenou v papírech a dokumentech. Každá nemovitost má svá specifika a nároky na dokumentaci, existuje ale seznam základních dokumentů, které při prodeji domu, bytu nebo pozemku budete potřebovat určitě. Pojďme se podívat, jaké to jsou a proč jsou důležité. 

Výpis z listu vlastnictví

List vlastnictví v podstatě potvrzuje, že jste skutečným vlastníkem nemovitosti a máte právo ji prodat. Získáte ho na příslušném katastrálním úřadě a požádat o něj lze i na pobočce Czech pointu nebo online na www.cuzk.cz. Samotný dokument obsahuje informace o vlastníkovi, včetně adresy a identifikátorů (RČ nebo IČO) a dále veškeré podrobnosti týkající se konkrétní nemovitosti.

Nabývací titul

Abyste věděli, za jakých podmínek byla nemovitost získána, potřebujete nabývací titul. Nejčastěji se jedná o kupní smlouvu, můžete se ale setkat i s darovací smlouvou, smlouvou o úplatném převodu nebo třeba majetkovém vypořádání společného jmění manželů. Pokud jsou s nemovitostí spojena nějaká omezení, připravte si dokumenty i k tomuto. Příkladem může být třeba věcné břemeno nebo zástavní právo pro banku. 

Prohlášení vlastníka 

Pokud prodáváte byt, budete potřebovat prohlášení vlastníka. V něm je stanoveno, jakým způsobem je dům rozdělen na bytové a nebytové jednotky. Obsahuje údaje o pozemku, domu, obci a katastrálním území. Prodávaná jednotka musí být přesně specifikovaná pojmenováním, číslem a umístěním, včetně účelu užívání. Pokud prohlášení vlastníka nemáte, obraťte se na SVJ nebo katastrální úřad.

PENB

PENB poskytuje informace o energetické účinnosti vaší nemovitosti. Je povinný a zákon přesně vymezuje, které nemovitosti jej mít musí. Ve zkratce jej budete potřebovat pro prodej bytu nebo domu s celkovou energeticky vztažnou plochu nad 50 m² a u budovy postavené a zrekonstruované po roce 1947. Nemusíte ho mít, pokud se jedná o stavbu pro rodinnou rekreaci nebo budovu, která je kulturní památkou nebo se nachází v památkové rezervaci. Netýká se také zemědělských budov a průmyslových provozů se spotřebou do 700 GJ za rok. 

Evidenční list

Určitě nezapomeňte také na evidenční list s přehledem záloh a rozúčtováním nákladů na služby. Každého kupujícího bude totiž určitě zajímat, na kolik ho život v novém bydlení vlastně vyjde. A přiložte i záruční listy nebo revize. Díky tomu bude mít nový majitel jistotu, že je vše v pořádku a že jste se o nemovitost starali nejlépe, jak jste dovedli. 

A pokud hledáte spolehlivého realitního makléře z Olomoucka, který se postará o prodej za vás, určitě se na mě obraťte. Mám za sebou více než 300 úspěšných obchodů a spokojených zákazníků.