Jaké věci po vás vlastník bytu nemůže chtít při pronájmu nemovitosti?

Rozhodli jste se pronajmout nemovitost, dojdete na prohlídku a vlastník nemovitosti na vás vychrlí spoustu požadavků. Ne vše, co majitelé chtějí, ale požadovat mohou. Do článku jsem vám sepsal několik příkladů, se kterými se mnoho z vás setkává často a nejsou si jistí jejich řešením. 

Mazlíčky si s sebou neberte!

V inzerátech často narazíte na informaci, že v pronajatém bytě nemůžete mít domácí mazlíčky. Ze zákona vám to ale majitel zakázat nemůže, pokud to nezpůsobí pronajímateli nebo dalším obyvatelům domu nepřiměřené obtíže. Co konkrétně to znamená už zákon ale nezmiňuje. Vše záleží na domluvě, pamatujte ale, že informace o zákazu domácích mazlíčků v nájemní smlouvě být zkrátka uvedena nesmí. 

Jak je to s dalšími spolubydlícími? 

Obecně platí, že do bytu můžete přijmout další spolubydlící, pokud si majitel ve smlouvě nevyhradil právo vám to zakázat. Počítejte ale s tím, že mu tuto informaci musíte nejpozději do 2 měsíců nahlásit. Pokud to neuděláte, jedná se o hrubé porušení vašich povinností a majitel vás může z bytu vykázat. Souhlas nebudete potřebovat v případě, že s vámi bude bydlet osoba blízká. I to ale majiteli určitě oznamte. 

A co nahlášení trvalého bydliště?

Ani nahlášení trvalého bydliště vám majitel nemovitosti nemůže zakázat. Stačí na úřad přijít s podepsanou nájemní smlouvu. U všech bodů, které jsem zde vypsal, ale platí, že je lepší být k majiteli nemovitosti vždy transparentní a o všem ho informovat. Díky tomu si zajistíte dobré dlouhodobé vztahy. 

Smluvní pokuty ve smlouvě být uvedené nesmí

Dříve nebývalo výjimkou, že nájemní smlouva obsahovala výčet částek za porušení povinností nájemců. Téměř 10 let už ale platí nová pravidla, podle kterých takové ujednání v nájemní smlouvě být nesmí. Pokud by po vás majitel bytu někdy něco takového chtěl, nejste mu povinní platit vůbec nic. 

Jak je to s úpravami a opravami?

Pokud není ve smlouvě uvedeno jinak, platí obecné pravidlo, kdy drobné opravy na bytě a jeho běžnou údržbu platíte vy jako nájemník. Patří sem věci jako prasklá žárovka, poškozené žaluzie nebo rozbitá sprchová hlavice. Větší opravy (například nefunkční topení nebo špatná okna, kterými teče) hradí standardně majitel. Můžete se ale také dohodnout tak, že opravu zaplatíte vy a on vám dá slevu z nájemného. 

Vše záleží na domluvě

I když je mnoho věcí určeno zákonem, spokojený vztah mezi nájemcem a majitelem nemovitosti vzniká díky toleranci a dobré komunikaci. Aby vše mohlo dlouho a dobře fungovat, buďte k majiteli otevření a neslibujte nic, co neplánujete dodržet.