K čemu slouží rezervační smlouva?

Při prodeji nebo koupi nemovitosti vám rukama projde nespočet dokumentů. Jedním z nich může být rezervační smlouva. Jaký je její význam a proč rozhodně stojí za to ji s kupujícím uzavřít? To vše se dozvíte v následujícím článku. 

Ušetřete si čas i starosti s nesolidními kupci

Prodej nemovitosti je jedno z nejzásadnějších životních rozhodnutí a každý prodejce chce najít toho nejlepšího zájemce. Celý proces zabere spoustu času, schůzek, domlouvání a může se protáhnout na celé týdny. A když už si myslíte, že máte vyhráno, přijde kupec s tím, že o nemovitost nemá nakonec zájem. Pokud nemáte podepsanou rezervační smlouvu, nezbyde vám nic jiného, než to přijmout a začít úplně od začátku. 

Co je vlastně rezervační smlouva?

Jedná se o právní dokument, nejčastěji uzavřený mezi makléřem, prodávajícím a kupujícím, který zaručuje, že ke koupi opravdu dojde. Pokud by z ní přece jen sešlo, musí vám odstupující kupující vykompenzovat vynaložené náklady. Ty zahrnují čas i strávenou energii a pohybují se často v desítkách tisíc korun. Každý si tedy už dobře rozmyslí, jestli má o danou nemovitost opravdu zájem a vyplatí se mu plýtvat vaším časem.

Co by v ní rozhodně nemělo chybět?

Smlouva zavazuje všechny zúčastněné strany k sounáležitosti po celou dobu řešení prodeje. To znamená, že prodejce s makléřem nesmí po podepsání nemovitost prodat jinému zájemci. Kupující se zase zavazuje uhradit rezervační poplatek, který je v případě odstoupení od smlouvy nevratný. Aby smlouva mohla plnit svůj účel, musíte v ní uvést všechny potřebné údaje:

  • Kdo danou nemovitost prodává,
  • jaká nemovitost je předmětem prodeje,
  • kdo je kupující, 
  • jaká je stanovená kupní cena, 
  • do kdy mají být uhrazeny jednotlivé zálohy,
  • v jakých termínech mají být dodrženy určité požadavky. 

Nezapomeňte dodat potřebné přílohy

Podepsání rezervační smlouvy je jedna věc. Abyste ale mohli vymáhat její naplnění, máte jako prodávající také určité povinnosti. Před prodejem byste měli kupujícímu například dodat některé potřebné dokumenty. Mezi ně patří třeba průkaz energetické náročnosti budovy. Pokud jej nedodáte, může kupující požadovat odstoupení od smlouvy nebo slevu z kupní ceny. 

Svěřte se do rukou odborníka

Aby bylo ve smlouvě uvedeno vše, co v ní být má, rozhodně doporučuji nechat si ji sestavit profesionálem. Pokud prodáváte nemovitost s pomocí realitního makléře, máte v podstatě vyhráno. Kvalitní makléř se totiž postará o vše za vás a při sestavování důležitých dokumentů využije služeb právníka. Díky tomu budete mít 100% jistotu, že vše proběhne v pořádku. 

Hledáte zkušeného makléře z Olomouckého kraje? Nebojte se na mě obrátit. Moc rád vám s prodejem nemovitosti pomohu. Najdu toho správného kupce a zajistím, aby celý proces proběhl hladce.