Stavební pozemek – jak jej poznat?

Sníte o vytouženém domu a hledáte pozemek, na kterém jeho stavbu realizujete? Ne na každém pozemku ale můžete stavět. Přečtěte si, na co všechno si dát při výběru pozor, a jak vybrat ten správný. 

Papír snese všechno

Našli jste na inzertním webu nabídku prodeje pozemku, který se vám líbí a je u něj značka, že na něm můžete stavět? Ještě nejásejte! Praktiky některých prodejců jsou bohužel mnohdy opravdu nevybíravé, a dokonce nemají ani problém do inzerátu zalhat. Pokud tedy hledáte stavební pozemek, na kterém bude moci opravdu vyrůst váš dům snů, nezapomeňte si informaci ověřit. 

To hlavní vyčtete z územního plánu

Na webových stránkách dané obce nebo městské části byl měl být vždy k dispozici územní plán, který se skládá ze 2 částí – textové a grafické. Vše je volně přístupné, takže vám k ověření bude stačit pár kliknutí myší. Grafická část se skládá z barevně vyznačených parcel a legendy, ze které hned zjistíte, jakou barvu by měl stavební pozemek mít (ve většině případů se značí oranžově nebo červeně, není to ale pravidlem). Každá parcela navíc obsahuje dvoupísmenné označení. Zapamatujte si ho a přejděte do textové části územního plánu, ze které vyčtete, co vlastně můžete na daném pozemku postavit. 

Pokud si nejste jistí, nebojte se zajít na obecní úřad

Územní plán může být pro někoho příliš složitý a některé obce jej dokonce ani nemusí mít vypracovaný. Ne vždy tak zjistíte, že na pozemku, který se opravdu jeví jako stavební, budete moci stavět. Mohou se vás také týkat nejrůznější omezení na velikost nebo výšku domu, o nichž rozhoduje daná obec. Abyste měli 100% jistotu, vypravte se na příslušný úřad, kde vám vaši konkrétní situaci objasní a odpoví vám na vaše otázky.

Co když pozemek opravdu není stavební?

Jak jsem už naznačil, o územním plánování rozhoduje obec. Nabízí se tedy možnost oslovit ji a podat písemnou žádost o změnu územního plánu. Tu pak projedná zastupitelstvo, které rozhodne o vašem osudu. Abyste mohli žádost podat, musíte být obyvatelem dané obce nebo v ní vlastnit nemovitou věc. Znamená to, že o změnu nemůžete žádat z pozice kupce, který teprve plánuje, že si na místě pořídí pozemek. A počítat musíte také s náklady spojenými se změnou územního plánu. 

Přešla vás chuť pozemek shánět? Nezoufejte!

Zajistit si ideální pozemek a ověřit všechny podstatné informace není nic jednoduchého. Od toho jsme tu ale my – realitní makléři. Rád vám pomohu najít pozemek, který bude splňovat všechny vaše požadavky a zamilujete si ho. Stačí mě jen kontaktovat a já se o vše postarám za vás.