Úrokové sazby hypoték mírně klesají – bude to tak i v budoucnu?

Rok 2022 se nese v duchu úspor a obav z budoucnosti. A stagnace po loňském raketovém roce nastala i v prostředí hypotečního trhu. Oproti loňsku si totiž hypotéku vzalo jen 22 % lidí a do konce roku odborníci prudký nárůst nepředpokládají. Co k tomu vedlo a jaký trend můžeme očekávat v příštím roce?

Rok 2022 byl z pohledu hypoték nejslabší za posledních 6 let

Ceny nemovitostí a vysoké úrokové sazby dosáhly svého maxima a mnoho lidí, kteří si chtěli pořídit vlastní nemovitost zjistili, že na ni momentálně zkrátka nemají. Když k tomu připočteme zvyšující se ceny energií a současnou inflaci, je jasné, že se letošní rok ponese spíše v duchu opatrnosti a snahy ušetřit. V srpnu například banky rozdělily hypoteční úvěry ve výši 10 miliard korun, což je o 15 % méně než v červenci a dokonce o 60 % méně než v srpnu 2021. 

Průměrná nabídková sazba hypoték drobně klesla

V říjnu klesla průměrná nabídková sazba oproti minulému měsíci o 0,003 % na 6,20 %. Některé banky na podzim v rámci slevových akcí snížily sazby. Pokud byste si tedy vzali hypotéku na 3,5 milionu s fixací na 3 roky a splatností za 25 let, zaplatíte za ni necelých 23 000 korun měsíčně. A pokud si vezmete hypotéku s fixací na 5 nebo 10 let, dostanete se dokonce pod 6 %. 

A co můžeme očekávat v budoucnu?

Inflace sice stále dosahuje dvouciferného čísla, její růst ale zpomalil. ČNB proto v září ponechala základní úrokové sazby beze změn. I tak ale nevyloučila, že by mohlo opět dojít k růstu. Stalo by se tak za předpokladu, že by se nad očekávání zrychlil růst mezd a došlo k vyššímu zadlužování státu. Zároveň to ale znamená, že se v dohledné době pravděpodobně nedočkáme ani poklesu sazeb. Snížení hypotečních sazeb od samotných bank je tedy spíše v rámci podzimních slevových akcí a nenasvědčuje dalšímu zlevňování.