Na co se připravit při koupi nemovitosti?

Většina lidí se při pomyšlení na vlastní bydlení raduje a těší. Koupě domu nebo bytu je ale často dlouhý a náročný proces, při kterém je třeba klást ty správné otázky a dát si pozor na mnoho detailů. To nejdůležitější jsem se pro vás pokusil shrnout v následujícím článku. 

Papír snese všechno

To první, co při hledání vysněného bydlení najdete, bude určitě inzerát. Obvykle v něm nechybí krásné fotky, základní informace a vypíchnutí těch hlavních benefitů bytu nebo domu. Vše může znít jako pohádka – ta ale nemusí odpovídat realitě. Ne nadarmo se říká „důvěřuj, ale prověřuj“ a já doporučuji to stejné. Není nic jednoduššího než nahlédnout do katastru a ověřit si, že nemovitost není zatížena věcným břemenem nebo například není předmětem soudního řízení. 

Nebojte se požádat o opakovanou prohlídku 

Pokud je v katastru vše v pořádku a rozhodnete se vypravit na osobní prohlídku, všímejte si detailů a hlavně se nebojte ptát. Pokud makléř neví odpověď, požádejte ho o pozdější doplnění. Žádná otázka není hloupá, klidně se tedy zajímejte i o důvody, proč majitelé nemovitost prodávají, o sousedské vztahy nebo ceny energií. A pokud vás byt nebo dům zaujme, klidně si domluvte další prohlídku, na kterou s sebou vezměte nezávislého stavebního technika. Díky němu zjistíte i mnoho informací o technickém stavu nemovitosti, které by lajk snadno přehlédl. A pokud by se přece jen objevil problém až po nějaké době, nezapomeňte, že za skryté vady můžete u prodávajícího žádat kompenzaci do 5 let od koupi nemovitosti. 

Trvejte na podepsání rezervační smlouvy

Pokud se rozhodnete nemovitost koupit, chtějte s prodávajícím uzavřít rezervační smlouvu. Ta chrání obě strany a zajistí, že prodávající nenabídne byt nebo dům někomu jinému než například stihnete sjednat hypotéku. Podepište ji ale až ve chvíli, kdy si budete 100% jistí, že máte o nemovitost opravdu zájem. V případě nedodržení smlouvy totiž zaplatíte poměrně vysoký poplatek. 

Zkontrolujte smlouvy i ostatní dokumenty s právníkem

Smlouvu obvykle připravuje prodávající (respektive realitní makléř nebo kancelář, která ho zastupuje ve spolupráci s právníky). Abyste měli jistotu, že je v ní zaneseno vše důležité a bude vyhovovat i vám, projděte ji raději s odborníkem. Vyhnete se tak pozdějším problémům a v krajních případech i právním sporům. 

Pokud si nevíte rady, oslovte realitního makléře

Koupí bytu nebo domu projde mnoho lidí jen jednou v životě. Není proto radno cokoliv podcenit. Nebojte se proto oslovit spolehlivého odborníka na reality, který má za sebou spolupráce s mnoha prodávajícími i kupujícími. Realitní makléř přesně ví, na co se ptát, na jaké věci se zaměřit a pomůže vám, aby celá koupě proběhla hladce a bezpečně. Pokud hledáte pomocnou ruku v Olomouckém kraji, klidně mě kontaktujte. Moc rád vám se vším poradím a pomohu vám získat vaše vysněné bydlení.